Новини от БФБЛ и партньори

Хартата на многообразието завърши успешно обучителната програма за приобщаваща комуникация NICE

13 декември 2024
Хартата на многообразието завърши успешно обучителната програма за приобщаваща комуникация NICE

На специално събитие в присъствие на участници, членове на Хартата, партньори по проекта и официални лица българската Харта на многообразието отбеляза успешното завършване на първата си обучителна и менторска програма за приобщаваща комуникация. Тя се проведе в рамките на проекта NICE – инициатива за насърчаване на многообразието и равенството на работното място на Хартите на многообразието в Кипър, Гърция, Литва, България и Румъния.

В срещата взеха участие участниците от 16-те компании, преминали пилотното обучение, фирми и организации, които членуват в Хартата на многообразието, международния екип на NICE и официални лица. Събитието се проведе с подкрепата на златния партньор Лидл България и сребърния партньор Шел България. 

Гостите бяха приветствани от Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика, доц. д-р Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация, Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), и Левон Хампарцумян, председател на Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ).

Модератор на събитието беше Камелия Славейкова, член на Борда на БФБЛ, председател на Съвета на директорите на Шел България  и член на член на Консултативния съвет на българската Харта. „Бизнесът има активна роля в това да създава приобщаваща и справедлива работна среда, която стимулира иновациите, насърчава производителността, мотивира служителите и им дава възможност да реализират пълния си потенциал. Хартата на многообразието обединява компании, които вярват, че многообразието е сила и гаранция за дългосрочен успех, и си взаимодейства с всички останали сектори, за да допринесе за изграждането на по-добър социален климат“, каза тя при откриването.

Мария Стоянова, анализатор в ЦИД и проектен мениджър на Хартата, представи етапите на пътешествието NICE, което продължи общо две години (презентация). „В допълнение към задълбочените проучвания, дискусиите с експерти, разработването на обучителните материали и самото обучение това, което остава най-важно за нас е, че изградихме общност от NICE съмишленици“, подчерта тя.

В срещата взеха участие над 40 гости, които научиха как премина програмата за приобщаваща комуникация NICE в петте страни-участнички от Ставрос Милионис, председател на гръцката Харта на многообразието, Елени Плутарху, мениджър на Хартата в Кипър, Аисте Бразджунайте, координатор на кипърската Харта, Дана Уанча, съосновател и ръководител на хартата в Румъния, и Ани Иванова, мениджър комуникации на БФБЛ и координатор на българската Харта.

В следващ панел своя опит и добри практики споделиха Валерия Дойчева, ръководител на програмата за многообразие и приобщаване „Lidl Палитра“ на Лидл България, и Ива Монова, съветник „Човешки ресурси“ в Шел България.

Програмата NICE привлече участници от разнообразни професионални направления като човешки ресурси, КСО, устойчивост, комуникации, DEI и други бизнес функции, ангажирани с управлението на многообразието.  В последната си фаза тя предостави пилотно специално разработено практическо обучение от три тренировъчни сесии и едномесечна схема за наставничество, чрез които професионалистите да повишат своите знания и да подобрят уменията си за приобщаващ език и комуникация на работно място и така да допринесат за организационна култура, която прилага ценностите на равнопоставеността и включването.   

Представители на 16-те компании, преминали това първо обучение NICE, получиха официален сертификат, който удостоверява ангажираността на техните организации и обучението им в областта на приобщаващия език. Поздравления още веднъж за Алорика, Виваком, Екотой Сервиз, Индитекс, Катро България, Лидл България, Национална електрическа компания, Рупойнт, Санекс, Сенсата Технолоджис България, Софтсърв, Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Фондация BCause, Холдинг КЦМ 2000, Хюлет Пакард Ентърпрайз и Шел България.

Сърдечни благодарности на всички участници, фасилитатори и други заинтересовани страни, които направиха програмата NICE успешна. Благодарим ви, че сте част от това NICE пътуване, което продължава! Програмата ще бъде популяризирана през януари 2025 г. на следващата среща на Европейската платформа на Хартите на многообразието през януари 2025 г., за да  бъде приложена от други европейски харти.

Следете и сайта на Хартата на многообразието за предстоящи инициативи и програми в подкрепа на многообразието и приобщаването на работното място.

Програма NICE: Програмата за неутрална и приобщаваща комуникация в корпоративна среда NICE (Neutral and Inclusive Communication in Corporate Environments) е съвместна инициатива на Хартите на многообразието в България, Кипър, Гърция, Литва и Румъния за изграждане на приобщаваща и толерантна работна среда чрез предлагане на нови и иновативни програми за обучение и изграждане на капацитет. Проектът е съфинансиран от програмата „Граждани, равенство, права и ценности” (CERV) на Европейския съюз.

Харта на многообразието в БългарияПроект на Центъра за изследване на демокрацията и Българския форум на бизнес лидерите с цел насърчаване на управлението на многообразието у нас. Хартата окуражава компаниите да създадат и прилагат политики за управление на многообразието, предотвратяване на дискриминацията и равно третиране. Хартата е част от европейската мрежа на Хартите на многообразието в 27-те страни от ЕС и нейните членове се възползват от обмена на ресурси, дискусии и добри практики между тях. Стартирана през 2020 г. от БФБЛ и ЦИД заедно с 12 компании учредители, днес българската Харта на многообразието обединява над 100 подписали я страни.


Златен партньор


Сребърен партньор