Уебинарът за добри корпоративни практики се провежда от Хартата на многообразието в България и е част от Европейския месец на многообразието 2023
За трета поредна година Хартата на многообразието в България* – съвместна инициатива на Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ) и Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), организира уебинар за добри практики на многообразие, равенство и приобщаване в корпоративната среда. Събитието има за цел да насърчи политиките на уважение и приемане на различията, да популяризира отличените компании в специалната категория „Многообразие на работното място“ на авторитетните Годишни награди за отговорен бизнес 2022 на БФБЛ и да се превърне в полезна платформа за споделяне на работещи идеи, практически опит и постигнати успехи.
Официални гости на уебинара на 4 април бяха доц. д-р Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация, Яна Кукуцкова от европейската Платформа на хартите на многообразието, Димитър Марков, директор на правната програма на ЦИД, и Левон Хампарцумян, председател на БФБЛ.
Лектори от страна на бизнеса бяха висши мениджъри в Lidl България, HPE България и Shell България – компаниите, отличени съответно с първо, второ и трето място в току-що отминалите 20-и Годишни награди за отговорен бизнес. Те представиха своите успешни проекти и отговориха на поставените от аудиторията въпроси.
В дискусията участваха над 50 представители на компании, вече подписали българската Харта, компании членове на БФБЛ – общността на отговорния бизнес, и експерти по темата от публичния, частния и гражданския сектор.
Като събитие на българската Харта на многообразието, уебинарът се проведе в контекста на Европейския месец на многообразието, който предстои да бъде отбелязан през май в страните членки на ЕС. Мащабната европейска инициатива има за цел да се бори с дискриминацията и да насърчи разнообразните и приобщаващи работни места, а с това и духа на взаимно уважение и толерантност в обществото.
Дискусията в България също цели да популяризира предимствата и да разпространи добрите практики на компаниите. При откриването председателят на БФБЛ Левон Хампарцумян подчерта, че въвеждането на Хартата е част от усилията на БФБЛ за модернизация на страната, за да стане тя по-добро място за работа и живот, и за задържането й в европейска орбита, към която тя принадлежи. „Всяка стъпка в тази посока, всеки проект или кампания, които създават равноправна и приобщаваща среда в полза на всички, са от значение. Признателни сме на участниците в юбилейното 20-о поред издание на нашите Годишни награди за отговорен бизнес в специалната категория за многообразие – вашето доверие, добър пример и успехи мотивират и много други фирми и организации“, каза той.
Димитър Марков, директор на правната програма на ЦИД и модератор на дискусията, подчерта, че ЦИД И БФБЛ заедно работиха за старта през 2020 г. на българската Харта на многообразието, която продължава да расте и да набира единомишленици. „За нас е много важно и че сме част от голямото семейство на европейската Платформа на хартите на многообразието. Щастливи сме от възможността да черпим познания и опит, а и да изнасяме наши добри практики в рамките на това международно сътрудничество“, добави той.
Яна Кукуцкова от Платформата на хартите на многообразието към Европейската комисия се включи от Брюксел, като уточни, че тя вече обединява 26 харти в страните от ЕС, като те са подписани от над 15 000 компании и организации. „Българската Харта също е част от този процес на утвърждаване на Европа на равенството и дава своя принос чрез различни дейности и събития на своите членове. Сърдечни поздравления не само за финалистите, а и за всички кандидатствали за наградата за многообразие на работното място – всяка промяна и в малките компании, и в големите корпорации има директно отражение върху живота на хората и вдъхновява колегите ви в цяла Европа“.
В дискусията участва и доц. д-р Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), институцията, която по закон следи за равенството, равното третиране и недопускането на дискриминация, има правомощията да решава конкретни казуси и се стреми да осъществява и превантивна дейност (презентация). КЗД е естествен и надежден партньор на Хартата от самото й създаване. Доц. д-р Джумалиева е и традиционен член на журито, което оценява кандидатурите в категорията за многообразие в Годишните награди за отговорен бизнес на БФБЛ.
Тазгодишното издание на престижния конкурс за корпоративна отговорност, устойчивост и многообразие на БФБЛ отбеляза значителен ръст на номинациите в „Многообразие на работното място“ – категорията, която популяризира предимствата и насърчава културата на равенство и уважение на работното място. За авторитетното отличие този път се състезаваха 12 компании или 25% повече от предходната година, което е ясен знак за нарастващата значимост на D&I темата сред работодатели и служители. В състезанието участваха АстраЗенека, Shell, IBM, HPE, Accenture, Paysafe, Данон Сердика, Yettel, Imperia Online, Престиж-96, Солвей Соди и Lidl.
Голямата награда отиде при Lidl, а HPE и Shell са финалисти. Именно трите отличени от журито компании бяха поканени да представят своите успешни кампании във втората, по-практическа част на уебинара.
Рая Цветкова, мениджър „Изграждане на работодателска марка“, и Валерия Дойчева, старши консултант „Обучение и развитие“ и ръководител на програмата за разнообразие и приобщаване, представиха „Lidl палитра“ – проект за приобщаване на хора от различни групи, с който Lidl България заслужи първото отличие в категорията за многообразие за 2022 г. „В Lidl вярваме в ползите от разнообразието и приобщаването – разгръщане на потенциала на хората, развитие на лидерството вътре в компанията и подкрепа на разнообразието на екосистемата на Lidl в глобален план и на местно ниво“, посочи Валерия Дойчева. Рая Цветкова подчерта: „Ключов фактор за успеха на програмата са нашите партньори – граждански организации, но също училища, университети, работодателски организации, както и нашите служители, които са вече над 4000 и с доста разнообразни профили. Сред целевите ни групи са и младежи, различните малцинства в нашата страна, също жени, бежанци, мигранти и по-широката общественост. Стремим се и да разпространяваме информация за нашите инициативи, за да увличаме всички останали и да даваме добър пример“. Няколко са акцентите в програмата „Lidl палитра“ – работа с поколението Z; сертификационна академия „Разнообразие, равнопоставеност и приобщаване“; програма за украински граждани и релокацията им в България; множество партньорства с кауза (презентация).
За първи път тази година наградата за многообразие дава възможност на победителя Lidl България да вземе участие в официалната церемония по откриването на Европейския месец на многообразието на 28 април в Брюксел.
Радослава Петкова, програмен мениджър в Хюлет Пакард Ентърпрайз България, представи програмата „Многообразие и приобщаване“ за безусловно приемане, непредубедена работна среда и равенство за различните таланти, донесла на HPE България престижното второ място. „Силата на нашите инициативи и възможностите, които отключват те, се дължат на корпоративната култура на HPE. Ние насърчаваме безусловното приобщаване, а нашите служители със своите различни гледни точки, идеи и опит допринасят за общата ни цел да усъвършенстваме начина, по който хората живеят и работят“, посочи тя. Основна движеща сила на D&I кампаниите в HPE България са ресурсовите групи от доброволци, които с ентусиазъм и ангажираност осъществяват значими инициативи. Друг решаващ фактор за успеха е дългосрочното сътрудничество с 60+ фондации и организации, което води до голям ефект, добри резултати и все повече съмишленици и извън компанията. Конкретните проекти, отличени тази година, са HPE Bulgaria Abilities Talks – едноседмичен форум за вътрешни и външни участници за предизвикателствата и успехите на хората с различни възможности, и Celebrating PRIDE Together, който се фокусира върху равнопоставеността иприобщаването на ЛГБТ+ общността (презентация).
Златина Ракшиева, мениджър маркетинг и бизнес развитие в отдел „Бизнес клиенти“ и ръководител на доброволците от DE&I Network в Шел България, представи инициативата „Уникални хора. По-силни заедно“, класирана на почетното трето място. Шел дългосрочно цели да е една от най-многообразните и приобщаващи организации в света, в която служители, клиенти, доставчици и партньори се чувстват ценени и уважавани. Компанията е и сред учредителите на Хартата на многообразието в България. „Причината да сме толкова успешни в DE&I е, че компанията задава високи стандарти, политики и цели, и осигурява среда за тяхната реализация, а екипът от доброволци успява да ангажира служителите“, сподели тя. Шел се фокусира върху 4 области – равенство между половете, раса и етническа принадлежност, хора със специфични потребности и LGBTQ+ общността, като по всички тях има доказани успехи и напредък. От компанията са готови да си сътрудничат с колегите си от бизнеса по тази тема (презентация).
Всички презентатори подчертаха готовността си да споделят своя опит и добри практики с партньори и съмишленици. От Хартата на многообразието посочват няколко възможности за това:
*За Хартата на многообразието в България
Съвместна инициатива на Центъра за изследване на демокрацията и Българския форум на бизнес лидерите за насърчаване на управлението на многообразието в България чрез разработване, въвеждане и прилагане на национална харта.
Официалният старт на Харта на многообразието в България беше през септември 2020 г., като така страната ни стана 25-ата членка на ЕС, която се присъединикъм европейската Платформа на хартите на многообразието и се възползва от обмена на идеи, добри практики и ресурси между националните харти.
Днес българската Харта обединява над 50 подписали я страни, предимно частни компании, но също така и граждански организации, и обхваща близо 5 000 служители. С подписването на Хартата компаниите поемат публичен ангажимент да приемат и прилагат на практика принципите на многообразието, равните възможности и социалното приобщаване.
Хартата на многообразието в България развива редица инициативи, като наградата „Многообразие на работното място“ в рамките на престижните Годишни награди за отговорен бизнес на БФБЛ, семинари за споделяне на опит, годишна церемония по връчване на сертификати за членство, срещи и дискусии с цел насърчаване, популяризиране, дискусия, обмен и разпространение на политики и добри практики в областта на управлението на многообразието.
От 2021 г. всяка година през май Хартата и членуващите в нея компании и организации отбелязват заедно Месеца на многообразието в ЕС, за да промотират ценностите на равнопоставеността и приобщаването на работното място и да допринесат за създаването на по-добър социален климат и толерантна обществена среда.
За повече информация: www.diverse-bg.eu