Представители на 30 компании от общността на БФБЛ присъстваха на разговора с експерти по темата
БФБЛ проведе вчера онлайн дискусия на тема „Дигитално здравеопазване – възможности и ползи за бизнеса“ . Събитието е част от серията разговори, които Форумът организира за компаниите членове и партньори във връзка с извънредната ситуация около пандемията и акцента върху грижата за здравето и благосъстоянието.
Председателят на БФБЛ Левон Хампарцумян даде начало на дискусията, като подчерта целта на Форума да предоставя актуална и надеждна информация от експерти – в случая в сферата на дигиталното здравеопазване, а също и да дава възможност на своите членове да обменят опит и идеи помежду си.
„Няма съмнение, че дигитализацията е бъдещето. Преди да дигитализираме обаче са нужни добре подредени и работещи системи – не можем да дигитализираме хаоса. Освен това за да са ефективни дигиталните процеси, трябва да има хора, които да ги използват креативно на основата на своите знания, умения и опит. С други думи, рационалността и прагматичният подход са важни и при дигитализацията, а това изглежда особено валидно за темата ни днес – достъпната, надеждна и сигурна грижа за здравето, която предоставят дигиталните терапии“, подчерта Левон Хампарцумян.
Модератор на дискусията бе Максим Бехар, член на Борда на БФБЛ и главен изпълнителен директор на M3 Communications Group, Inc.
Дигиталните терапии са в основата на фундаментална трансформация на здравеопазването в световен мащаб с 31,4% годишен ръст, каза д-р Димитър Георгиев, управител на Paralax Life Sciences и Genomix. От доскоро напълно аналогова дейност здравеопазването в последните години се превръща в пресечна точка на медицина и иновации в информационните технологии, което дава много предимства при наблюдението, анализа, предоставянето на информация, диагностиката на редица състояния.
Част от новата философия на дигиталната грижа за здравето са и мобилните приложения, насочени към пациентите и превърнали се част в от всекидневието заради многото си предимства – евтини, достъпни през телефона, обективни и с потенциал да изместят някои медицински дисциплини, добави д-р Георгиев.
Две свързани с дигиталното здравеопазване мобилни приложения са разработени в България – Feia.bg и Digiburn, и са част от социалната отговорност на инвеститора Genomix.
Съоснователите Христо Пенчев и Неда Сахатчиева представиха Feia.bg – бранд, който от 2017 г. разработва и предлага мобилни приложения с медицинска насоченост в помощ на бременните жени и родители по време на детското развитие и захранване. Създадени съвместно с лекари, фармацевти, педагози, психолози, музиковеди, адвокати, ИТ и др. специалисти от България и чужбина, серията апликации Feia са сред най-успешните в страната, за което говори броят на активните потребители (презентация).
Георги Начев представи Digiburn – мобилно приложение за превенция и терапия на т. нар. „бърнаут“ или професионално прегаряне – проблем, който се обостри в последните две години и от който са застрашени над 50% от активните хора. Апликацията предоставя множество предимства както за потребителите/ пациентите, така и за работодателите (презентация).
Управители и топ мениджъри на 30 компании от общността на БФБЛ се включиха в дискусията, на които сърдечно благодарим.
Очаквайте и следващите ни събития.