Новини от членовете на БФБЛ

447 студенти от 51 страни поставиха на изпитание математическите си умения в 33-тото издание на IMC

03 август 2026
447 студенти от 51 страни поставиха на изпитание математическите си умения в  33-тото издание на IMC

По традиция Американският университет в Благоевград бе домакин на Международното математическо състезание за студенти (IMC) и 33-тото му издание. Конкурсът се проведе от 27 юли до 2 август 2026 г. IMC е глобална надпревара по математика, която се осъществява всяко лято за студенти до 23-годишна възраст.

33-тoто издание не прави изключение и отново е за индивидуални участници. Във всеки от двата изпитни дни състезателите имат по 5 часа, в които трябва да решат 5 математически проблема от Алгебра, Анализ, Комбинаторика и Геометрия. Конкурсът се фокусира върху перфектното познаване на основите на математическата теория. IMC изследва възможностите на участниците в математиката - наблюдение, изчисления, логически разсъждения, пространствено въображение, абстрактно мислене и преценка.

За седма година Хуауей спонсорира конкурса, който в това издание събра 447 състезатели и 83 ръководители на отбори от 51 страни и региони. Като дългосрочен спонсор компанията участва в събитието, като подкрепя академичния обмен, ангажирайки се с младите математически таланти и насърчавайки сътрудничеството между академичните среди и индустрията.

На церемонията по откриването председателят на IMC проф. Джон Джейн представи Хуауей и приветства участниците да посетят щанда на компанията за повече възможности по време на събитието. Д-р Елена Алшина от Изследователския център на Хуауей в Мюнхен произнесе приветствена реч, като каза, че математиката е в основата на оптимизацията, изкуствения интелект, финансите, киберсигурността, инженеринга, надеждните комуникационни системи и дава възможност за по-добри решения в различните индустрии. Тези методи от своя страна подобряват ефективността, иновациите и решаването на проблеми в реалните приложения.

По време на техническата сесия д-р Никита Крук от Математическия и изчислителен изследователски център „Лагранж“ на Хуауей в Париж сподели лекция на тема: "От проблемите на олимпиадата до реалния свят на изкуствения интелект", фокусирайки се върху специфичните приложения на математиката в индустриалния сектор, за които участниците слушаха с интерес. Джанг Лианг, президент на Изследователския център на Хуауей в Париж награди най-добрите сред победителите, за да насърчи тяхната отдаденост на математиката и науката.

Освен Международното математическо състезание Хуауей е и основният двигател и спонсор на програмата IMC Challenge. Третото издание ще започне през октомври 2026. За повече информация, може да посетите: https://www.huawei.com/minisite/imc-challenge/en/.


Още новини

Lidl: Посрещнахме новите #LidlТаланти

Lidl: Посрещнахме новите #LidlТаланти

Дадохме старт на седмото издание на стажантската ни програма и посрещнахме 23 студенти от шест държави, които в рамките на два месеца работят по реални бизнес проекти, подкрепяни о......»