цел на проекта
Целта на проекта е да изгради професионални компетенции у младите хора в България чрез достъп до качествено образование и практически опит, както и да подпомогне ранното кариерно ориентиране.
Проектът дава достъп до допълнително качествено образование и практически занимания, за да мотивира младите и развие професионалните им компетенции в ранен етап, както и да задържи в образователната система учениците с ниска мотивация и тенденция за отпадане. Проектът цели и да развие дигиталните компетенции на децата и да установи устойчива връзка между учебните заведения и бизнеса.
Допълнително:
SE създаде платена стажантска програмa Be Smart. Start! От 2 г. тя предлага на студентите собствени иновативни позиции.
2022: SE проведе събитие „Умни професии за умно бъдеще“ с 600 участници и 4 теми.
целева група
Проектът е насочен към ученици и студенти в технически специалности, както и към техните преподаватели. Той дава добавена стойност и удовлетвореност у служителите на SE с по-голям опит, като им дава възможност да предават своите знания и умения на новите поколения.
Приложен в ТУ София и Пловдив, Университет по хранителни технологии, Пловдив, и Техникум по машиностроене в Пловдив при учениците след 8 клас и 10–11 клас, при които има тенденция за отпадане.
продължителност
Фаза 1 започва през 2021 г. и продължителността му ще бъде до 2025 г. Проектът „Устойчиво образование с Schneider Electric“ е част от локалната Програма за устойчивост на компанията и част от глобалните ѝ ценности за подпомагане и осигуряване на равен достъп до образование на студентите и учениците в различните държави, в които присъства SE. Насоката и целта на дейността по проекта през тези години е сериозна и устойчива инвестиция в образованието и връзката му с бизнеса. Фаза 2 е през 2023 г.
дейности по проекта
Разработване на програма за професионално обучение от SE с 200 учебни часа годишно. Провеждане: в учебните заведения или в завода.
Осигуряване на професионално оборудване/ лаборатории – 18 работни станции.
Практически дейности: SE Smart Factory, Пловдив
• Innovation hub: час по технологии и дигитализация
• Learning corner: възможности за развитие и самообучение на служителите
• 1 час в производството
Студенти
Проектът дава достъп до качествено образование и професионално развитие на ранен етап. Поддържа дигитална мрежа и месечни събития за бизнеса и образователните организации с цел да разкрие практическото приложение на наученото в университета и да улесни прехода към бъдеща кариера. Приложено в ТУ София, филиал ТУ Пловдив и УХТ Пловдив.
Ученици
Дуална програма – осигурява практическа работна среда за ученици след 8 кл., летни стажове и учебна програма за развитието на професионални умения. Период 2021 – 2025, ПГЕЕ.
Даване на занаят и подкрепа против отпадане от училище – част 1 (Техникум по машиностроене): осигурено оборудване и учебна програма; част 2 – допълнителна програма по задържане, кариерно ориентиране и мотивиране на ученици 10–11 кл. с тенденция за
резултати
Инвестицията в образованието има дългосрочен ефект. Устойчивият резултат е засиленият интерес към технологиите и иновациите и достъпът до качествено образование, възможност за практическо приложение и кариерно ориентиране.
Лекторска програма за дуално обучение включва 15 обучаващи ментори от екипа на SE.
Дигитални събития имат над 400 участници – от бизнеса и образованието
Физически визити/турове в завода – включват над 200 посетители от сферата на образованието за 2022 г.
Стажантска програма.
7 стажанти остават на постоянна работа в компанията.
За 2 от позициите младите таланти са се завърнали в България.