цел на проекта
Програмата „Забавно лято, грижовна есен“ има за цел да предостави на различни социални и възрастови групи в 5 тютюнопроизводителни региона на България активности и подкрепа според нуждите.Основна цел на програмата през 2020 г. е предоставянето на адаптирано съдържание за провеждането й за 6-та поредна година и адаптирането на местните общности към новата ситуация чрез развитие на потенциала на деца от различни възрастови групи за самостоятелно и групово обучение,създаване на възможности за иновативно образование и методи на преподаване за учителите;подобряване на имунната система на възрастните хора чрез осигуряване на антивирусни препарати и витамини,както и създаване на възможности за икономическо развитие и растеж на регионите чрез насърчаване на предприемачеството и семейния бизнес.
целева група
Целевото население са жители на малки градове и села в 5 региона на България - Благоевград, Кърджали, Силистра, Хасково и Шумен: деца на възраст 7-13 години; учители и косвено техните общности; възрастни хора 65+ годишни; икономически активни хора.
Бенефициентите са подбрани след внимателна оценка на нуждите, включително чрез проучване на демографския профил на населението.
продължителност
Програмата се провежда за 6-та поредна година (с дейности от юли до януари на следващата година),като стартира през 2015 г. и е пример за устойчива инициатива,успяла да се реализира дори и в трудната поради Covid-19 2020 г. В съответствие с политиката на компанията ФМБ се ангажира да изпълнява,развива и разширява програмата в дългосрочен план, като всяка година увеличава броя и обхвата на дейностите, броя на населените места, където тя се провежда, броя на участниците и финансовата инвестиция.
дейности по проекта
През 2020г. програмата се проведе за 6-ти пореден път въпреки продължаващата епидемична обстановка,но с адаптирано съдържание на всяко от направленията в програмата.
-Лятна приключенско-образователна академия за деца–в края на юли стартира по нов начин чрез специално създадена онлайн платформа.Инструкторите от НЧ „Бъдеще сега“ достигнаха виртуално до децата, родителите и учителите.Печатно издание на интерактивен “Приключенски дневник” беше раздадено на децата,като чрез игри,творчески задачи и предизвикателства цели да провокира интереса им по научни и социални теми и осъществяване на проекти.Този нов формат цели да научи децата на самостоятелност и независимост,да усъвършенства техническите и социалните им умения онлайн.
-Академиите за учители се фокусираха върху нови методи на преподаване в 1-ви клас
-Академията за местни предприемачи се насочи към обучение на бизнес знания за нови предприемачи в посочените региони,но подкрепи с напътствия и досегашни участници,за да се справят по-леко с последствията от разрастващата се икономическа криза
-За да отговори на нуждите на най-възрастните в извънредната ситуация,Фондация Бикоуз предостави антивирусни препарати и хранителни доба
резултати
За ФМБ е важно, че дейностите по програмата бяха адаптирани успешно и това даде възможност на програмата да покаже, че е истински устойчива, която може да просъществува дори и във времена на пандемия. Конкретните резултати са свързани подобряване на представянето на ученици и учители в образователния процес, подобряване на здравния статус на възрастните хора и създаване на реални възможности за хора с бизнес идеи. От началото на програмата през 2015 г. в 5-те тютюнопроизводителни региона, където се провежда програмата, са се включили близо 9 000 човека в различните дейности: приблизително 2 300 деца в над 80 летни академии, 6 400 възрастни хора в над 8 000 специализирани медицински прегледи и над 250 местни предприемачи са се възползвали от участие в близо 200 консултации.